Ana Sayfa
|
Radyo Dinle
|
Haberler
|
Röportajlar
|
Yazarlar
|
TOP 10
|
Künye
|
İletişim
Yazarlar

 
Anket
Sizce Hangi Yılın Yaz Şarkıları En Güzeliydi?
 
2013 Yaz
 
2012 Yaz
 
2011 Yaz
 
2010 Yaz
 
2009 Yaz
 
2008 Yaz
 
2007 Yaz


Tuğba Saraçlar
Röportaj
26-Mart-2013
TUĞBA SARAÇLAR | İstanbul - RADYO ALATURKA


Radyo Alaturka’nın başarılı sunucusu Tuğba Saraçlar ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportajımızı aşağıdan okuyabilirsiniz…

 
 
İŞTE O RÖPORTAJ!..
 
 
 
Özcan BEYLAN : Tuğba Hanım mesleki geçmişiniz hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?
 
Tuğba SARAÇLAR : İletişimin her alanında yer aldım diyebilirim bir iletişimci olarak.  İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunuyum ve okul hayatım boyunca, öncelikle masaüstü yayıncılık sektörüyle başladı iş hayatına atılmam. İş Bankası Kültür Yayınları'nda editör yardımcılığı derken özel bir dergi grubunda yazı işlerinde devam ettirdim. Ayrıca okulumuzun sunduğu olanaklar -radyo, dergi, en önemlisi televizyon – ile kendimi geliştiriyordum. Çektiğimiz kısa filmler, belgeseller ve sunduğumuz haberler.. Hızımı alamıyordum ve kendimi Yenişafak gazetesinde ilk önce istihbarat sonra da ekonomi muhabiri olarak buldum. Okul biter mi..3. Sınıfa geçmeye hazırlanırken çektiğimiz bir haber Aydın Doğan Genç İletişimciler yarışmasında habercilik dalında ödül aldım ve gazeteden sonra hayatım CNNTürk'te devam etti. Ekonomi muhabirliği görevimi burada sürdürdüm. Son sınıfa geçmek üzereyken – radyo ile ilgili asıl hikaye burada başlıyor- daha önceden hiç düşünmediğim ama sonradan tutkunu olduğum radyo çıktı karşıma.Son sınıfa geçtim, (kanalda işler devam ediyor ) ve haftasonu da Radyo Alaturka'da “Suyun İki Yanı” isimli özel programım ile dinleyiciye sesimi duyurmaya başladım. “İşte! “ Dedim, birileri tarafından duyduğum ve söylenen “tutku” bu !  Dürüst olmam gerekirse okul hayatım boyunca habercilik konusunda idealist davrandım, isteğim hep haber yapmaktı ve çalışmalarım da bu doğrultudaydı ancak radyonun sihirli kapısından girince herşey çok başka oldu. Özel programımın ardından kısa bir süre sonra 91.0 Radyo Alaturka'da haftaiçi hergün Bir Sevdadır Şarkılar programıyla dinleyicilerimizin duygularına tercüman olmaya devam ediyorum. Radyodayken okulum bitti ve teoride de pratikte de kendimi yetiştirmenin mutluğunu yaşadım ve hala yaşıyorum. Bir de master yapmaktayım.  (iletişim üzerine) İlerisi doktora ve akademisyen radyocu olmaya adayım sanırım..
 
 
Özcan BEYLAN : Radyo Alaturka ve Radyo Ahenk'te yayınladığınız programlarınızda dinleyiciler bu programlarda neler bulabilirler?
 
Tuğba SARAÇLAR : Sadece İstanbul'un değil bence sesimizin ulaştığı heryerde olan bir radyoda,  Alaturka müziğin en doğru adresinde yaklaşık 6 yıldır haftaiçi hergün ve gün ortası itibariyle dinleyicimle Bir Sevdadır Şarkılar diyerek buluşuyorum. Türk müziğinin en seçkin eserleri gün boyu olduğu gibi programımda da mevcut. Dİnleyiciden gelen mesajları şarkılarla paylaşmak çok güzel. Şarkılardan fal tutuyoruz hergün  ve dinleyici bazen yazdığı şiirleri paylaşıyor. Gelen şiiirleri seslendirmeyi seviyorum. Dinleyiciye hayal kurdurmak ve onları zaman içinde klasikleşmiş eserle yolculuğa çıkartmak ve bu yolculuğa onlarla çıkmak, aslında 'hayatı yaşamak' harika. Sadece İstanbul değil Türkiye hatta dünyanın bir ucuna sesimizi ulaştırmak mutluluk verici. Mesela son zamanlarda sürekli Japonya'nın Fukuoka kentini de selamlamayı bilmek çok güzel.
 
Radyo Ahenk Arabesk\ Fantezi türünde yayın yapan, dinleyicisinin özel olduğu, N.A.R Group radyolarının en genç radyosu diyebilirim. Her sabah saat: 07-10 arasında müziğin ahengini bu frekansta yakalıyor dinleyici. Tüm enerjimle günün yol saatinde dinleyiciyi mutlu edecek, güne hazırlayacak hareketli parçalarla onlara eşlik etmeyi sürdürüyorum. Onlarla da bu yolcuğumuz yeni başladı.
 
 
Özcan BEYLAN : Radyoculuğun yanı sıra İSMEK'te eğitim de veriyorsunuz. Konser etkinliklerinde sunuculuk yapıyorsunuz... Çok yönlüsünüz... Kendinizi başarılı ve yetenekli buluyor musunuz? Kariyerinizde daha da ilerisini düşünüyor musunuz? Kısaca hedeflerinizden bahseder misiniz?
 
Tuğba SARAÇLAR : Radyoculuk zamanla bana çok değer kattı.  Bunlardan biri de İSMEK. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin meslek edindirmek kursları diyerek yıllardır verdiği bir hizmet. 5. senemin içindeyim. Her haftasonu cumartesi ve pazar günleri sabah saatlerinde Kadıköy İsmek şubesinde Radyo Sunuculuğu ve Programcılığı dersi veriyorum. İlk dönemden bu yana , şuanda  bazı radyolarda - mezun ettiğim ya da şuan hala kursa devam eden-  öğrencilerim çalışmaktadır.  Kendinizi başarılı ve yetenekli buluyor musunuz sorusuna böylece cevap oluyor :)
 
Konser, etkinlik sunumları da ayrı bir heyecan ve keyif, kendimi sahnede ifade etmeyi seviyorum. Radyodan sesinizi duyan insanların karşısında ete kemiğe bürünüyorsunuz. “Aaa siz Tuğba mısınız?, sizi severek dinliyoruz ama görmek de çok güzelmiş” diye yaklaşmaları harika. Sizi o anda motive eden en güzel şeylerden biri. Konserlerin büyük bir bölümü Türk müziği üzerine. Bu müziğe gönül vermiş koroların konserlerinde yer alıyorum mesela önümüzdeki 2 gün ard arda sunum yapacağım. Bu konserlerin dışında belediye etkinlikleri, lansman, ödül töreni gibi özel etkinlikleri de sunmaktayım.
 
Hedeflerimin içindeyim aslında. Tamamlamam gereken bir iki konu dışında herşey yolunda...
 

Özcan BEYLAN : Sunuculuk öğrenmeye gelen öğrencilerinize verdiğiniz en önemli nasihatlarınız neler oluyor?
 
Tuğba SARAÇLAR : Her derste bıkmadan usanmadan söylediğim bir kaç cümle vardır. Sesin en değerli olduğu yerdir radyo. Sesi iyi kullanabilmek, kendini iyi ifade edebilmek ve en önemlisi ne istediğinizi bilmek. Çünkü ileteceğiniz tüm mesajlar bunlardan geçiyor. Radyocu gözlemci, donanımlı ve birikimli olmalı. Oldum, piştim diye bir şey yoktur. Her gün hayatımıza yeni kavramlar, yeni bilgiler, öğretiler giriyor.
Öğrencilerim şanslı çünkü camiada çalışan radyocuları ve yöneticilerini tanıyorlar. Onları derslerimize davet ediyoruz ya da radyoları ziyaret ediyoruz. Sektörü yakından görerek kendilerine yön veriyorlar. Stajyerlik yaparak tecrübe edebiliyorlar.
 

Özcan BEYLAN : Radyoculuk mesleğinin ülkemizdeki yeri ve önemi nedir sizce?
 
Tuğba SARAÇLAR : Master derslerim boyunca yazdığım bir makale vardı. Türkiye'deki radyoculuk tarihi başlığı altında TRT tarihini incelemiştim. O dönemi anlatan pek çok akademik kitap, biyografi okudum ve TRT'nin arşivindekiler de cabası. Radyonun ülkemize gelişi ve sonrası gelişimi heyecan verici. O dönemde yaşayıp radyocu olmayı isterdim. Jülide Gülizar, Orhan Boran, Emel Gazimihal (ilk kadın spikeri) , Halit Kıvanç ve adını sayamadığım nice değerler. Biyografileriden okuduğum kadarıyla yaşadıkları zor ortamlarda bu mesleği sürdürmüşler. O zamanlar böyle teknoloji nerede?..
 
İşte radyoculuk o günlerden bu günlere geldi ve şimdi sayısı binleri bulan radyo frekanslarımız var. Her çeşit tek bir yerdeyken şimdi her türe göre radyo var.  İşte “size özel” deyiminin bir ürünü. Tüm gün radyolarda bunu hissetiriyoruz zaten. Eskisi gibi radyolarımızı dantelli örtülerle birlikte evin baş köşesine koymasak da şimdilerde kulaklıklarımızda, arabamızda ya da bilgisayarımızda. Daha çok evden işe giderken , işten eve dönerken en iyi yol arkadaşı.
 

Özcan BEYLAN : Sizi günlük yaşamınızla da tanıyabilir misiniz? Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
 
Tuğba SARAÇLAR : Haftanın 7 günü çalışan biri olmama reğmen sporumu ihmal etmiyorum. Haftanın 4 ya da 5 günü spor salonuma giderim. Koşuşturma arasında rahatladığım zaman dilimidir.  ( yaz geldiğinde bisiklete binmeye devam edeceğim) Bu aralar farklı yemekler öğrenmeye hevesliyim. Mutfağımı seviyorum orada vakit geçirmek de keyifli, yemek yaparken ege müziklerini dinlemek hoşuma gidiyor. Fırsat buldukça film izlemeye çalışıyorum.  Radyoya giderken yolculuğum süresince kitap okuyorum.
 

Özcan BEYLAN : RADYOTAVA hakkındaki görüş ve önerilerinizi alabilir miiz?
 
Tuğba SARAÇLAR : “Bugün tavada ne pişmiş” diyerek bakıyorum hergün siteye. Mesleğimle ilgili olup bitenleri takip edebileceğim bir sitenin olması ne güzel. Bazen sizden önce biliyorum haberleri :)  Ayrıca öğrencilerime ilk dersin başından beri takip etmeleri gereken bir site olduğunu ifade ediyorum. RADYOTAVA çalışanlarına teşekkür ediyorum.
 

 
*** Bu Habere 4 Yorum Yapıldı. Okumak İçin Tıklayınız ***
TAHSİN KANBUR
27-Mart-2013
Tuğba Saraçlar Sunumundaki sesin o güzel ahengi ropartaja da yansımış.Tebrik ediyor Aile ve çalışma hayatın da başarılar,mutluluklar SAĞLIK,HUZUR diliyorum.
MEHMET ÇALIŞKAN
27-Mart-2013
Oldukça keyifli bir röportaj olmuş. Röportajda anlatıldığı gibi iletişimin her alanında etkin bir kimliğe sahip olan Tuğba Saraçlar beni en çok ilgilendiren yanıyla mükemmel bir öğretmen. Öyle ki; bildiği her şeyi bize aktarma gayreti içinde, bizim iyi yerlere gelmemizi arzulayan ve doğru adımlar atmamıza yardımcı olan bir pusuladır. Ve radyo yayıncılığı, sahne sunuculuğu (konser,etkinlik v.s.), öğretmenlik gibi birden çok işi bir arada yürütmesiyle de başarılı bir kişidir. Çok sevdiğim Tuğba Hocamı yürekten kutluyorum. başarılarının devamını diliyorum... Öğrenciniz
bulmacacı HAKAN KAYAR
26-Mart-2013
Tuğba hanım sizi severek her gün takip ediyorum. "Bir Sevdadır Şarkılar" programınıza ve o programda şiire hayat vermenize müptelayım. Türkçe'mizi özel ses renginizle o kadar güzel konuşuyorsunuz ki "Bir Sevdadır Şarkılar" hiç bitmesin istiyorum. Radyoyu ve TV'yi bir arada götüren bir çok radyocumuz var. Bu kişiler radyocu kimliklerinden hiç bir şey kaybetmiyorlar. Sizi de TV'de bir şiir programı yaptığınızı gözlerimde canlandırıyorum. Saygıyı hak eden Tuğba hanım'a ve Radyotava çalışanlarına sevgiler.
seda gezer
26-Mart-2013
sevgili arkadaşım röportajında olduğu gibi tüm samimiyeti ve doğruluğu ile ifade etmiş kendini başarılarının devamını diliyorum
Aşağıdaki Formu Kullanarak İlgili Habere Yorum Yapabilirsiniz
 İsim
 E Mail
 Mesaj
Kodu Giriniz
Röportaj Diğerleri


Röportajlar

 
En Çok Okunanlar
Son Yorumlar
Foto Galeri


 
Video Galeri
Ana Sayfa
|
Radyo Dinle
|
Haberler
|
Röportajlar
|
Yazarlar
|
İletişim
Siyaset Alemi Medya Alemi Radyo Tava Oydar Bebek Çocuk Oyunları
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Copyright Oydar.Com ' Tüm Hakları Saklıdır.